Ilmus seltsi infokiri

 

EAÜS INFOKIRI juuni 2025

Head seltsi liikmed!


Rõõm on teid tervitada suvise infokirjaga! Loodetavasti on suurem osa juba puhkuselainel ja naudib sellega seotud võlusid. Peagi algav suur pidu puudutab ilmselt paljusid meist, kes laval tantsimas-laulmas, kes pealtvaataja rollis kaasa elamas. Infokiri võtab kokku möödunud poolaasta, heidab pilgu eelseisvale ja vahendab häid uudiseid. 


TOIMUNUD

Ühiskonnaõpetuse olümpiaad

Ühiskonnaõpetuse olümpiaadi lõppvoor märtsikuus toimus traditsiooniliselt Tartus. Suur tänu kõigile, kes olümpiaadi õnnestumisse panustasid, osalejad, juhendajad, tööde koostajad ning korralduskomisjon. Tulemuste ja töödega on võimalik tutvuda seltsi kodulehel, samast leiab ka tunnustusürituse galerii.  

Ajaloovõistlus Mammut

Lõppenud ajaloovõistlus oli osavõtjate arvu poolest suurem kui eales varem, osavõtjate arv tõusis üle 9000! Seekord oli üks voor mõeldud 5.-12. klassidele ja teised voorud kuni 8. klassile. Rahastuse leidmisel loodame järgmisel õppeaastal kaasata ka 9. klassid. Tunnustame parimaid õpilasi ja nende juhendajaid! Loe lähemalt siit

Euroclio aastakonverents 

Aprilli esimesel nädalal tuli ligi 300 ajalooõpetajat, muuseumipedagoogi, ajaloolast ja õpilast kokku Bratislavasse, kus toimus järjekorras 33. Euroclio aastakonverents. Seltsi esindas konverentsil juhatuse liige Kätlin Jürna, kelle jaoks oli see esimene kord Euroclio konverentsil osaleda. Loe lähemalt siit

Uurimistööde võistlus

16. mail 2025 kuulutas selts Tartus välja 26. õpilaste ajalooalaste uurimistööde võistluse “Kestmine ja katkemised” tulemused. Kokku laekus sellel aastal 80 tööd, uurimistöid 26 põhikooli- ja 34 gümnaasiumi-õpilaselt, loovtöö kategoorias võistles 20 tööd. Lisaks Eesti Vabariigi Presidendi poolt välja pandud rahalistele auhindadele ja tänukirjadele anti 9 mäluasutuse poolt välja ka 32 eripreemiat. Sügisel kuulutab president välja 27. õpilaste uurimistööde võistluse teemal “Vastupanu”. 

Eesti Raamatu Aasta eksliibriste rändnäitus 

Rändnäitus “Mina, raamat ja eksliibris” on nüüdseks Tallinnast Jõgeva kaudu Haapsallu jõudnud. Raamatu Aasta tuules on eksliibrised taas paljude inimeste kõneaineks saanud ning nii mõneski kodus sahtlitest ja mappidest välja võetud. Loodame, et EAÜSi algatusel sündinud näitus aitab kaasa eksliibriste traditsiooni püsimisele. Vähem tähtis pole see, et selle algatuse kaudu tihenes seltsi koostöö Eesti Ajaloomuuseumi, Kunstihariduse Ühingu, Rahvusraamatukogu ja teiste Eesti mäluasutustega. Loe lähemalt siit

Rahvusvaheline seminar Tallinna Ülikoolis 

11. aprillil toimus Tallinna Ülikoolis rahvusvaheline seminar "Who Narrates the Past? Teaching Russian and Soviet History Today", mis oli kolmas seminar sarjast „History in Exile“. Varasemad seminarid toimusid Stockholmis ja Helsingis. Eestist olid seminari kaaskorraldajad EAÜS ja Tallinna Ülikool. Üritusel oli kuulajaid nii kohapeal kui veebis. Loe lähemalt siit.  

TULEMAS

Suvekool Hiiumaal

Seltsi suvekool toimub 12.-14. augustil. Suvekool algab lõunasöögiga Kärdla Põhikoolis ja avamisega Hiiumaa Gümnaasiumis. Avaloengus saab sõna Hannes Rumm. Hiiumaa Muuseum tutvustab rahvariiete ajalugu ja toimub ekskursioon Kärdlas. Teine päev on traditsiooniliselt ringkäiguks, külastame erinevaid saare pärle. Kolmas päev on vastvalminud Käina Huvi- ja Kultuurikeskuses, toimuvad töötoad ja seltsi koosolek, peale mida külastame veel villavabrikut ja Suuremõisa lossi.

Õppereis  Brüsselisse 

18.-19. sept toimub taas koostöös Euroopa Komisjoni Eesti Esindusega õppereis Brüsselisse. Tutvutakse, Euroopa Komisjoni tööga ja teemadega, millega tegelevad Eesti esinduse diplomaadid. Kohtutakse Eesti suursaadikuga ja teiste komisjoni ekspertidega. Külastatakse Brüsseli IV Euroopa kooli. Ootame reisile õpetajaid, kes ei ole varasematel aastatel osalenud. Andke oma soovist osaleda teada juhatuse e-postile eaysjuhatus@gmail.com ja võtame teiega ühendust. 

Ajarännak aastasse 1905

1905. aasta ajarännaku stsenaariumi kirjutamise koolitus toimus 7. mail Underi ja Tuglase muuseumis. Koolitusel jagatud mõtete ja ideede põhjal valmib stsenaarium juulikuus. Septembri teisel nädal 2025 toimub läbimäng. Ajarännaku 1905 periood koolides ja muuseumides on 15.10-15.11.2025. Seni saab uurida seltsi kodulehelt materjali 1905. aasta sündmustest, ERMi ajaveebis ilmunud postitust 1905.a tartlastest ning tutvuda koolitustel jagatud materjalidega, mis saadeti seltsi listi ja jagati Ajarännaku FB grupis. Ajas rändamiseni!

Sügiskonverents 

EAÜS sügiskonverents „Rahvusvahelised suhted ajaloo perspektiivis“ toimub 1. novembril 2025 Tallinna Prantsuse Lütseumis. Konverentsi esimeses pooles astuvad õpetajate ette tippspetsialistid, kes avavad aktuaalseid teemasid rahvusvaheliste suhete vallas. Konverentsi teise osasse on kavandatud töötoad, kus jagatakse praktilisi metoodilisi soovitusi sotsiaalainete kaasaegsest õpikäsitusest. Konverentsi sümpoosioni üks olulisi fookusteemasid on eestikeelsele (ja -meelsele) õppele üleminek sotsiaalainetes. Toitlustamise kulude katteks on osalustasu 20 eurot. Loe lähemalt siit

Ajaloo-olümpiaad

Olümpiaadi eelvoor gümnaasiumile on 22. jaanuar, põhikoolile 23. jaanuar, lõppvoor 28. märts Tartus MHG's. Teemad 6. kl. Vana-Egiptus, 7. kl. Hansa Liit, 8. kl. rahvuslik ärkamine Euroopas ja Eestis 19. sajandil ja 9. kl. Eesti Vabariik 1920-1940 välis- ja kaitsepoliitika (Tartu rahust Narva diktaadini). Gümnaasiumi teemad on üldajaloos rahvuslik ärkamine Euroopas 19. sajandil, Eesti ajaloos eestikeelne kirjasõna läbi sajandite; ja XX sajandi ajaloos 1905. a revolutsioon. Märksõnade ja kirjanduse loetelu valmivad augusti lõpuks. 

By Per Trangbæk - Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4929265

Suvine reis 2026 

Suvise reisi sihtkohaks 2026 valisid liikmed Taani Bornholmi saare külastuse. Reis toimub Tallinn-Stockholm reisilaevaga ja Eesti bussiga, reisjakohti on arvestatud kokku 42 ning reisi maksumuseks praeguste hindade järgi saab olema ~1000 eurot. Tutvu esialgse reisiprogrammiga, registreerimise kuulutame välja õppeaasta alguses.

UUDISED

Koostöö partneritega

Talvel sõlmis selts koostöölepingu Riigikantseleiga. Lepingu eesmärk on edendada noorte kodaniku- ja meediapädevust ning toetada ühiskonnaõpetuse olümpiaadi korraldamist. Lisaks aitab Riigikantselei korraldada seltsi õppepäevi ja/või seminare ühiskonnaõpetust andavatele õpetajatele, et tõsta õppe kvaliteeti ja aidata õpetajatel olla kursis Eesti riigi arenguga. Loodame, et esimene õppepäev saab toimuma juba eelseisval õppeaastal.

Jätkumas on tihe koostöö Euroopa Komisjoni Eesti esindusega, kes pakub võimalust külalisõpetajate kutsumiseks tundidesse, vahendab õppematerjale, toetab seltsi suvekooli korraldamist ja viib läbi Brüsseli õppereisi seltsi liikmetele. 

Kuulutati välja seltsi tunnustused

Õnnitlused tänavustele seltsi tunnustuse laureaatidele. Aasta teoks kuulutati gümnaasiumi sotsiaalainete katselised tasemetööd, mille taga seisab Moonika Oll, Harno sotsiaalainete peaspetsialist. Anti välja kaks alustava õpetaja preemiat, need pälvisid Hanna-Maria Laaspere ja Vahur Kurvits ning kaks tegevõpetaja preemiat, Aare Ristikivi ja Evelin Tiiter. Palju õnne ja suur tänu teie panuse eest! Loe lähemalt siit

Seltsi särgid ja pusad

Valmis seltsi suveniirlogo, mida saame kasutada erinevatel meenetel. Aastakoosolekul tutvustati seltsi suveniirlogoga särke ja pusasid. Esimene partii on valget värvi ja neid on võimalik omale tellida tellimisvormi kaudu. Särgi hind on 15 eurot ja pusa hind 30 eurot, sh saatmistasu pakiautomaati. Särgid ja pusad võtame kaasa ka suvekooli, seal on võimalik proovida ja omale sobiv särk/pusa kaasa osta. 

By Per Trangbæk - Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4929265

II maailmasõja õppematerjal

Ülesannete kogumik valmis Eesti Mälu Instituudi, Propastopi, TeamEurope, Riigikantselei ja Eesti Ajaloo- ja Ühiskonnaõpetajate Seltsi koostöös 29.04.2025 toimunud õppepäeva “80. aastat II maailmasõja lõpust - müüdid ja tegelikkus” lisana. Õppematerjali koostasid Maarit Jõemägi ja Ulla Herkel. Õppematerjal on lisatud seltsi kodulehele ajalooalaste õppematerjalide alla. Vaata lähemalt siit

Koostöö Haridus- ja Teadusministeeriumiga

Haridus- ja Teadusministeerium pöördus seltsi poole palvega vastata küsimustikule, mis annaks tagasisidet ajakohastatud riiklike õppekavade rakendumise kohta. Küsimustik keskendus huvile, kuidas õppeaasta on läinud: mis toimib hästi, mida peaks edaspidi teisiti kavandama, mis tuge õpetajad õppekava rakendamisel veel vajaksid. Vastuseid oodati ajavahemikus 26. mai kuni 20. juuni. Sotsiaalainete õpetajate vastuseid kogunes 90. Lisaks ootab HTM näiteid õpetamiskogemust, nt õppe sidumine kodukohaga, õppekäik, ühiskonnaõpetuse praktiline ülesanne, kogukonnapraktika näide, vabatahtlik töö vms. Kes on valmis oma õpetamiskogemust jagama, palun kirjutage Mare Ojale mare.oja@hm.ee.

Seltsi õpetajamärkmik 2025/2026

Ettevõte SEIK pakkus seltsile koostööd uue õppeaasta õpetajamärkmiku osas. Märkmikuga on võimalik tutvuda siin. Et välja selgitada, kas seltsi liikmetel on huvi meie suveniirlogoga õpetajamärkmiku tellimise osas, palume oma huvist teada anda siin. Juhul kui tuleb kokku piisav hulk huvilisi, võime tellida personaliseeritud seltsi õpetajamärkmikud ja võtta need kaasa seltsi suvekooli. 

Mõnusat suvepuhkust ja akude laadimist kõigile seltsi liikmetele!

2025.a suvise uudiskirja pani kokku seltsi juhatus (eaysjuhatus@gmail.com)







Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Aastakoosolekul anti välja seltsi tunnustused

Järelhüüe Järvamaa suvekoolile

Sügiskonverents ootab huvilisi!