Sügiskonverents - parim viis teaduse uuemate uurimistulemuste üldhariduskooli jõudmiseks on koostöö

20.21. oktoobril 2023 toimus Tartus Eesti Kirjandusmuuseumis Ene Mihkelsoni 79. sünniaastapäevast inspireeritud konverents “Olnu on ikka veel täna”. Tegemist oli Ene Mihkelsoni Seltsi ja Eesti Ajaloo- ja Ühiskonnaõpetajate Seltsi ühise algatusega, mille  puhul ajaloolased, kirjandusteadlased ja õpetajad tegutsesid ligi aasta konverentsi ette valmistades selle nimel, et parim ja uusim humanitaarteaduslik teadmine saaks tõlgitud kooli konteksti, reaalseteks õppematerjalideks ja tunnikavadeks.

Konverents oli pühendatud metsavendluse aja uurimisele ja kirjanduse rollile ajalooliste teemade avamisel. Eesmärk oli kokku tuua õpetajad ja uurijad, nii kirjanduse kui ajaloo vallast. Konverentsile tuli ligi 80 õpetajat  pooled neist ajaloo- ja ühiskonnaõpetajad ning pooled emakeele ja kirjanduse õpetajad. Lisaks oli ülekande veebis jälgijate arv umbes samas suurusjärgus. Esinesid ajaloolane Peeter Kaasik, arheoloog Mauri Kiudsoo, ennast „hobiajaloolaseks“ nimetada palunud Kaitseväe juhataja kindral Martin Herem, Tartu Ülikooli arhiivinduse professor Aigi-Rahi Tamm ning kirjandusuurijad Mari-Ann RemmelAija SakovaTiina Ann KirssGalina Ponomarjova ja Marin Laak.


Konverentsi esimese päeva lõpetas sisukas arutelupaneel kirjanduse rollist ajalooliste teemade käsitlemisel, mida juhtis Tallinna Ülikooli võrdleva kirjandusteaduse professor Eneken Laanes. Põnevaid mõtteid pakkusid luuletaja Lilli Luuk, emeriitprofessor Marju Lauristin ja Aigi Rahi-Tamm. Esimese päeva ettekandeid saab järele vaadata siin.

Konverentsi teine päev oli rohkem õpetajate kesksem, mille tipuks olid ajaloo- ja kirjandusõpetajate töötoad, mida vedasid kümme ajaloo- ja kirjandusõppes tunnustatud kolleegi: ajalooõpetajad Karolina AntonsMadli-Maria NaulainenReelika LaesHelina Raal ja Indrek Riigor ning kirjandusõpetajad Katarin LeppikKatre Lambot ja kirjandusuurijad Joosep Susi ja Tiina-Ann Kirss. Töötubade eesmärgiks oli Ene Mihkelsoni tekstidele põhinevate ajaloo ja kirjanduse lõimitud tunnikavade väljatöötamine, mis põhinevad riiklikus õppekavas sõnastud üldpädevuste arendamisel: sotsiaalne ja kodanikupädevus, kultuuri- ja väärtuspädevus, enesemääratluspädevus ja digipädevus.

Õpetajad kuulasid väga tähelepanelikult, mis teadlastel oma valdkonnas teoksil on. Sisukad diskussioonid ajaloo ja kirjanduse rolli üle toimusid ka tunnikavade koostamisel ja jätkuvad kindlasti koolitunnis. Väga oluline on seegi, et metsavendade temaatika tõsteti fookusesse, mis kindlasti toetab õpetajate valmidust seda rohkem koolitunnis ka käsitleda.

See ei ole kaugeltki iseenesestmõistetav, et teadmine, mida teadlased loovad, saaks osaks koolitundidest. Selle nimel on vaja sihipäraselt tegutseda ja parim viis selleks on koosloome.

Indrek Riigor
Eesti Ajaloo- ja Ühiskonnaõpetajate Seltsi aseesimees
Gustav Adolfi Gümnaasiumi ajaloo- ja ühiskonnaõpetuse õpetaja
Tartu Ülikooli ajaloo osakonna vilistlane


Galeerii leiad seltsi kodulehelt sündmuse alt. 

Konverentsi ettekanded on järelvaadatavad KIRMUS-TV's.

20. oktoober

Konverentsi avasõnad: Laak_Voolaid_Sakova_Riigor

Peeter Kaasiku ettekanne: Ene Mihkelsoni vanemate lugu ja metsavendluse uurimise hetkeseisust

Mauri Kiudsoo ettekanne: Metsavendade jäljed maastikul

Mari-Ann Remmeli ettekanne: Vanad pelgupaigad eesti kohapärimuses

Aigi Rahi- Tamm ettekanne: Kodutus 1940. aastate kontekstis

Aija Sakova ja Tiina Kirsi ettekanne: Millest tunnistab „Ahasveeruse uni”?

Galina Ponomarjova ettekanne: Metsavendlus ukraina ja eesti kirjanduses. Maria Matiose „Solodka Darjusja" ja Ene Mihkelsoni „Katkuhaud" ja "Ahasveeruse uni“

Marin Laaki ettekanne: Metsavendluse uurimise jäljed Ene Mihkelsoni arhiivis

Paneeldiskussioon:  Laanes_Luuk_Põldma_Lauristin_Rahi -Tamm

Ene Mihkelsoni kultuurimõtestaja preemia üleandmine ja Igor Kotjuhi kõne

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Lõppes 24. uurimistööde võistlus

Seltsi aastakoosolekul kuulutati välja preemiate laureaadid

Seltsi reisile registreerimine on avatud!